OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
V apríli tohto roku vyšiel už siedmy dlhohrajúci album od roku 1996 existujúcich popredných predstaviteľov nemeckého a európskeho metalcoru.
No, metalcoru, v čase, keď som HEAVEN SHALL BURN počul prvýkrát, za metalcore sa považovali hlavne belgické nárezy typu CONGRESS, LIAR a podobne, kde išlo o slayerovsko/kreatorovský thrash reznutý HC a občas aj trochou death metalu. Na HSB mali známi, počúvajúci hard core, nálepku „HC black metal“ a tam patrili všetky bandy hrajúce zbesilosti na pomedzí black a death metalu, ale s HC filozofiou. Titul debutového EP spolu s názvom kapely dosť jasne naznačili, odkiaľ prichádza hudobná inšpirácia, však to miestami rezalo fakt ako MARDUK.
HEAVEN SHALL BURN som naposledy vážnejšie počul na albume „Whatever It May Take“, to je rok 2002, možno ešte niečo z nasledujúceho „Antigone“ a potom sa z metalcoru stal trend, kde všetky nové kapely kopírovali o dva roky staršie „hviezdy žánru“, u ktorých to s pôvodnosťou tiež nebola žiadna veľká sláva a hlavne to myšlienkovo často okolo hard coru ani nešlo, proste tvrdý metalový popík pre frikulínov. Táto situácia mimo môj záujem zmietla aj HSB, myslím že neprávom, pretože „Veto“ je veľmi dobrý album.
Skoro 50 minút, jedenásť skladieb, mocná, profesionálna produkcia, výrazné mohutné znenie, a hudba, ktorá chytí za srdce atmosférou i nasadením. Textovo sú HSB stále sami sebou a prinášajú svoje videnie sveta, jeho chýb, nespravodlivostí, bezcitnosti a túžbu bojovať s tým všetkým a aspoň niečo zlepšiť, ak nie inde, tak v sebe samom. Pokiaľ ide o hudbu, tak vykašlite sa na často odrádzajúcu škatuľku metalcore, pravda je totiž taká, že títo Nemci hrajú kvalitný, moderne znejúci melodický death metal. A ak vravím o melódiách a náladách, veľa z nich je skutočne strhujúcich. Pri tom všetkom HSB kopú do vrtule čo to dá a hlavne tu nikto nevopruzuje s melodickým vokálom, Bischoff reve občas až na hranici „lindbergovskej“ nepríčetnosti.
Agresivita, tvrdosť, naliehavosť, na druhej strane emócie a náladovosť, toto všetko na „Veto“ je, zabalené do hudby, ktorá pokračuje na základoch postavených v 90. rokoch švédskymi bandami ako IN FLAMES (tu hlavne po vokálnej stránke), CEREMONIAL OATH, DARK TRANQUILLITY a AT THE GATES. Bonusom je vydarená coververzia skladby „Valhalla“ od Pánov speedmetalovej melodiky BLIND GUARDIAN s hosťujúcim Hansim Kürschom a pôvabne romantický obal, ktorý si HSB požičali od anglického maliara z 19. storočia Johna Colliera.
Dajme tomu, že títo „východní Nemci“ stáli pri zrode toho, čo súčasný svet vo všeobecnosti považuje za „metalcore“. Aktuálne ale ich hudba znie v podstate ako stopercentný a dosť ostrý melodický death metal, čím sa vlastne trhli od zástupu tisícov voľne zameniteľných kapiel dnes už riadne vyčerpaného „coreového“ subžánru.
8 / 10
Veto (2013)
Invictus (2010)
Bildersturm – Iconoclast II (The Visual Resistance) (DVD) (2009)
Bildersturm – Iconoclast II (The Visual Resistance) (live) (2009)
Iconoclast (2008)
Deaf To Our Prayers (2006)
Caliban vs. Heaven Shall Burn, The Split Program II (2005)
Antigone (2004)
In Battle... (reedice) (2002)
Whatever It May Take (2002)
Caliban vs. Heaven Shall Burn, The Split Program (2000)
Asunder (2000)
split LP s FALL OF SERENITY (1999)
In Battle There Is No Law (MCD) (1998)
Datum vydání: Pátek, 19. dubna 2013
Vydavatel: Century Media Records
Stopáž: 49:18
Asi nejvyzrálejší ze všech dosavadních alb. Uslyšíme rychlej nářez podpořenej salvou kopáků, taky pomalejší tempo, trochu akustiky, nějaký to sólo, několik poloh growlu a screama, do toho všeho citlivě zakomponovaný samply. Je vidět, že HSB ukazujou, jak se to dá dělat jinak a originálně. Pravda je, že s dnešním metalcorem už to moc společnýho nemá, ale to není vůbec na škodu. Tahle kapela si v podstatě vytvořila svou škatulku, skrze kterou do světa hlásá svoje poselství, který jsou taktéž pro tuto bandu zcela typický.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.